Konsekwencje nadania i nienadania oznaczenia CE

Producent wytwarzający wyroby, bądź pierwszy importer sprowadzający produkty na teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), wprowadzając je do obrotu, jest zobowiązany nadać na nie oznaczenie CE. Składa się to z wystawienia odpowiedniej deklaracji zgodności, czasami przeprowadzenia różnego rodzaju badań itp. Wiele osób odpowiedzialnych za nadawanie oznaczenia CE, nie może sobie samodzielnie poradzić z tą procedurą, więc decydują się iść na skróty. Niektórzy również, nie chcą być narażani na dodatkowe koszty związane z oznaczeniem CE i nie robią nic w kierunku legalnego wprowadzenia swojego produktu na rynek. Ale czy to się im opłaca??

Mało kto wie, jakie są konsekwencje tego typu łamania prawa. Osoba wprowadzająca produkty nie posiadające oznaczenia CE, bądź też niespełniające wymagań dyrektyw i norm, naraża się na wiele nieprzyjemnych sytuacji. Po pierwsze – osoba taka może otrzymać karę grzywny, w wysokości do 100 000 złotych . Szkoda myśleć, na ile produktów za taką ilość pieniędzy można by było nadać oznaczenie CE. Po drugie produkt po kontroli odpowiednich organów zostaje umieszczony w Krajowym Wykazie Wyrobów Zakwestionowanych, co jest jednoznaczne z tym, iż zostaje wycofany z rynku . Mało tego (po trzecie!), w przypadku wycofywania produktów z rynku, będziemy musieli odkupić nasze wyroby od klientów , którzy już je nabyli, a to może być bardzo trudne. Więcej informacji na temat wycofania produktu z rynku zarówno polskiego jak i europejskiego znajduje się w artykule pt. Rapex – niebezpieczne produkty konsumpcyjne.

Zobacz podobne  Bezpieczeństwo informacji w organizacjach telekomunikacyjnych, norma ISO/IEC 27011

A co w wypadku awaryjności naszego produktu?

Jak każdemu wiadomo, zgodność z dyrektywami i normami, potwierdzona odpowiednią deklaracją zgodności i oznaczeniem CE na naszym produkcie, prawnie zabezpiecza nas jako producentów przed odpowiedzialnością. Załóżmy następującą sytuację: Klient kupił u nas świeżo wyprodukowaną baterię do laptopa. Bezpieczeństwo baterii wydaje się oczywiste, jednak bateria się przegrzewa i wybucha. Co się teraz dzieje? W przypadku braku oznaczenia CE, jesteśmy “ugotowani”. Sprawa trafia do sądu, a my jesteśmy po przegranej stronie. Nie przeprowadziliśmy badań produkcie, nie upewniliśmy się, że nasz produkt jest w 100% bezpieczny. Wyrokiem jesteśmy zmuszeni zapłacić naszemu klientowi za zniszczony produkt, a w przypadku spowodowania uszczerbku na zdrowiu, płacimy mu niebłahe odszkodowanie. Spójrzmy na ten sam problem, w przypadku, gdy nadamy oznaczenie CE na produkt. Zapewne do incydentu by nie doszło, przeprowadzone badania wyłapałyby wadliwość produktu, a projektant baterii zmieniłby jej konstrukcję. Zakładając, iż testy produkt przeszedł pomyślnie, a mimo to nastąpił defekt baterii, w przypadku wyprawy do sądu mamy potwierdzenie bezpieczeństwa jakim są sprawozdania z badań. Ponadto, świadczy to o dołożeniu wszelkich naszych starań, do zapewnienia bezpieczeństwa podczas przyszłego korzystania z produktu. A to już jest jedną wielu zalet jakie niesie za sobą posiadanie oznaczenia CE na wyrobie.

Zobacz podobne  Jak zarządzać zgodnością? System Zarządzania Zgodnością w oparciu o ISO 37301

Jak każdemu wiadomo, liczy się również prestiż naszej firmy. Na to też będzie miało wpływ posiadanie oznaczenia CE na naszych wyrobach. Świadczy to o większej stabilności przedsiębiorstwa, a także jakości świadczonych usług. Potencjalny klient, mający do wyboru produkt z oznaczeniem CE i bez niego (za taką samą, lub skromnie różniącą się cenę), kupi ten opatrzony CE. Tak wygląda decyzja zwykłego, niczym niewyróżniającego się człowieka.

A jeżeli chodzi o instytucje?

W zakładach pracy, zgodnie z przepisami, pracodawca powinien zadbać o bezpieczne stanowiska pracy. Nabywanie elementów wyposażenia od 1 maja 2004 roku bez oznaczenia CE, jest zwykłym niedopełnieniem obowiązków ze strony pracodawcy. Także w tym aspekcie, oznaczenie CE na naszych produktach, może mieć duży wpływ na naszą sprzedaż.

Zobacz podobne  Szacowanie niepewności pomiaru w Laboratorium Medycznym – ISO TS 20914

Największym plusem posiadania oznaczenia CE na produkcie, jest możliwość bezproblemowego eksportu, czy też sprzedaży za granicami Polski naszego wyrobu. Taką możliwość daje tylko i wyłącznie posiadanie oznaczenia CE na produktach.

Mam nadzieje, że wady i zalety przedstawione przeze mnie w tym artykule pozwolą Państwu inaczej spojrzeć na tematykę związaną z oznaczeniem CE. Nie traktujmy tego, jak suchego obowiązku – jest to coś, co może pomóc nam w sprzedaży, dostarczaniu bezpiecznych produktów do klientów, a także uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami.

 

Scroll to Top