Jak stworzyć skuteczną kulturę korporacyjną?

Kultura korporacyjna odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu organizacji oraz wdrażaniu, utrzymaniu i doskonaleniu systemów zarządzania, opartych o normy międzynarodowe, np. ISO. Ma ona ogromne znaczenie, gdy wdrożony system jest istotnym narzędziem wsparcia zarządzania w organizacji.

 

Spełnienie wymagań norm międzynarodowych umożliwia organizacji rozwój. Może zapewnić przewagę konkurencyjną, zwiększyć efektywność działań, poprawiając przy tym skuteczność i wydajność poszczególnych procesów, co z kolei przełoży się na poprawę kondycji organizacji.

Jak to osiągnąć?

Należy wdrożyć system zarządzania (oparty o jedną lub więcej norm/standardów) i potraktować go jako narzędzie wsparcia zarządzania. Dzięki temu system będzie idealnie dopasowywany do specyfiki działalności organizacji oraz pozwoli na wykorzystanie w optymalny sposób wszystkich znanych i dostępnych metod, narzędzi i technik.

Zobacz podobne  Narzędzia pomocne audytorom w przeprowadzeniu audytów wewnętrznych

 

W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie Jak stworzyć skuteczną, silną i konkurencyjną kulturę korporacyjną.

Funkcje kultury organizacyjnej zdefiniowane przez Edgara Shina:

  • adaptacja zewnętrzna
  • funkcja ekonomiczna
  • przetrwanie w zmieniającym się otoczeniu (Jeżeli przedsiębiorstwo zbankrutuje z różnych powodów, oznacza to, że jej wartości okazały się nieodpowiednie do nowych warunków rynkowych.)
  • integracja wewnętrzna, element społeczny, przetrwanie grupą, a nie rozpad na poszczególne składniki.

W pierwszej kolejności należy zdefiniować czynniki, które będą kierować rynkiem i zmuszać do podejmowania decyzji. Zadbaj o  przejrzystość oraz szybkość i prostotę.

Drugim etapem będzie przekształcenie wartości organizacji z poziomu całkowicie abstrakcyjnego na poziom konkretnych zasad, które zostaną założone/odzwierciedlone w tokach decyzyjnych, politykach, opisach procesów, procedurach, innej dokumentacji systemowej organizacji. Najwyższe kierownictwo przy aktywnym udziale i wsparciu kadry zarządzającej musi zbudować, dostosować i kontrolować cały proces.

Zobacz podobne  Normy serii ISO 27000

Wartości są rdzeniem i istotą kultury nie tylko korporacyjnej, ale i kultury osobistej, czy kultury społeczeństwa. Wartości wpływają na podejmowanie decyzji i nasze wybory. Działają automatycznie na poziomie podświadomości i kształtują nawyki. Definiują co jest dobre, a co złe. System wartości organizacji/ firmy jest niezwykle trudno złamać.

No i po trzecie, należy przekształcać wartości organizacji  do poziomu kompetencji, a kompetencje do poziomu cech behawioralnych. HRM (Human Resource Management) wraz z menedżerami liniowymi powinni zbudować i kontrolować proces zarządzania personelem oparty na wartościach. Kultura korporacyjna może filtrować, przyciągać, zatrzymywać i zachęcać te osoby, które są potrzebne organizacji, tworzą dla niej wartość dodaną i mają z tego satysfakcję.

Rola przywództwa w budowie i udanym funkcjonowaniu elastycznych, szybkich, odnawialnych procesów jest ogromna. Znaczenie wszystkich procesów w organizacji jest skierowane do budowania kultury korporacyjnej.

Zobacz podobne  Luki w zabezpieczeniach oraz ich ujawnienie. Przegląd norm ISO/IEC 29147 oraz ISO 30111. część 2

 

Poprzednia część

Autor: Maryna Kuczyńska (3393)
P


 

 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

Scroll to Top