Poradnik dla małych firm Bezpieczeństwo Informacji ISO 27001

ISO / IEC 27001 dla małych firm – Praktyczne porady

ISO (International Organization for Standardization) oraz IEC (International Electrotechnical Commission) wprowadziły na rynek podręcznik pomagający wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnym z norma ISO/IEC 27001. Porady zawarte w tym podręczniku przeznaczone są dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto szefowie firm znajdą tam informacje na temat korzyści wynikających z wdrożenia systemu ISMS.

ISO27001 ISO/IEC 27001 dla małych firm – Praktyczne porady – zawiera instrukcje jak krok po kroku wdrożyć system zarządzania bezpieczeństwem informacji w organizacji. Poradnik ten wydawany jest w chwili obecnej po angielsku i francusku.

Opublikowany w 2005 roku, system zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodny z normą ISO/IEC 27001 jest jednym z najczęściej wdrażanych systemów, co jest potwierdzane ilością wydanych certyfikatów. Pod koniec 2009 r., zostało wydanych co najmniej 12 934 certyfikatów na zgodność z normą ISO/IEC 27001:2005 w 117 krajach.

Sama norma ISO 27001:2005 zawiera wymagania, które muszą zostać spełnione aby dana organizacja wdrożyła i pozytywnie certyfikowała system.

Wdrożenie tego rodzaju systemu powinno być ważną decyzją dla organizacji, zarówno małych jak i dużych. Każda organizacje podczas podejmowania tego typu decyzji powinny brać przede wszystkim pod uwagę występujące w organizacji aktywa.
Terminem aktywa określa się wszystko co ma wartość dla Firmy a utrata tej rzeczy czy informacji spowoduje zaburzenie w prawidłowym funkcjonowaniu Firmy. Musimy również pamiętać że często możemy mieć do czynienia z utrata danych związanych z własnością klienta. Zarządzanie bezpieczeństwem informacji daje poczucie pewności, zaufania zarówno samej firmie, klientom jak i wszystkim organizacjom, które decydują się na współprace z daną firmą. Rozpatrując korzyści jakie uzyskuje przedsiębiorstwo wdrażając normę ISO 27001 nie można zapominać o korzyściach pośrednich. Pomimo, iż ich oszacowanie finansowe jest trudne, często są one bardzo istotnym powodem, dla których firmy decydują się na wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w Firmie.

* artykuł został napisany na podstawie: http://www.iso.org/iso/pressrelease.htm?refid=Ref1365

 

autor: Przemysław Kwieciński

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości


Dane kontaktowe

Siedziba:

os. Strusia 1A, 31-807 KrakówDbamy o jakość!

Masz uwagi lub sugestie. Wypełnij krótką ANKIETĘ na temat naszej strony.

Szukaj we wszystkich serwisach IKMJ