Wszyscy, którzy mieli do czynienia lub przynajmniej słyszeli o normach ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjna) wiedzą, że normy dotyczące Systemów Zarządzania, ich planowania, wdrożenia, utrzymania i doskonalenia są oparte o ciągłe doskonalenie – Cykl Deminga, określany również jako cykl PDCA (z ang. Plan-Do-Check-Act).
Zrozumienie Cyklu Deminga jest ważne, bo właśnie ono jest kluczem do podejścia systemowego. Przy wdrożeniu, utrzymaniu i/lub doskonaleniu niemalże każdego Systemu Zarządzania, czy to Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001,
Na końcu jakościowego procesu będzie jakościowy wynik (chodzi o jakość budowy i wykonania procesu – ma być dobrze). Zarządzanie z wykorzystaniem skutecznych narzędzi i systemów, a także technologii ma kluczowe znaczenie. Nawet w przypadku bardzo krótkich procesów, np. szybkiej sprzedaży lub świadczenia usług. Wtedy wzrasta znaczenie produktu wejściowego. Kluczowa staje się jakość personelu, jego umiejętności, wiedza o produkcie, znajomość szczegółów dotyczących klienta, czy zrozumienie istoty usługi. Jeśli mamy do czynienia z procesem twórczym, to produkt musi być kreatywny i twórczy, a obsługa i utrzymanie takiego procesu wymaga jeszcze bardziej rzetelnej i specyficznej kontroli niż obsługa i konserwacja sprzętu.
W takim przypadku budowę systemu należy zacząć od końca.
1. Wynik – standardy zachowania w postaci kluczowych wskaźników wydajności KPIs (Key Performance Indicators)
2. Proces – standardy zachowania w postaci SLA (Service Level Agreement);
3. Produkt wejściowy – standardy zachowania w postaci kompetencji.
Kontrola zachowania ma być przeprowadzana zgodnie z powyższymi standardami. Jeśli przedsiębiorstwo chce uniknąć problemów, musi kontrolować ze szczególną starannością czynniki zewnętrzne, nie zapominając jednak o czynnikach wewnętrznych. Innymi słowy, w określonych odstępach czasu należy pochylić się nad kontekstem organizacji. Zmiany w otoczeniu trzeba monitorować na bieżąco i reagować na nie poprzez wdrażanie odpowiednich zmian w standardach wewnętrznych. Tak oto uzyskujemy ciągłe doskonalenie.
Niezwykle trudno jest jest jednak aktualizować system zarządzania bez ingerencji w kulturę organizacji. Dlatego rola przywództwa jest ogromna, a lider musi być mentorem i trenerem.
Czasem można spotkać się ze stwierdzeniem, że organizacjom brakuje kultury korporacyjnej. To nie jest prawda! Kultura korporacyjna jest zawsze, lecz nie zawsze spełnia ona swoje funkcje.
Czy w Twojej organizacji jest ona spójna, mocna i przejrzysta? A może to abstrakcyjne i niezrozumiałe pojęcie?.
O tym jak stworzyć silną konkurencyjną kulturę przeczytasz TUTAJ.
Autor: Maryna Kuczyńska (3383)