Przewodnik jak wdrożyć ISO 9001

Jak doskonalić system zarządzania jakością?

Przewodnik do systemu zarządzania jakością – Jak wdrożyć ISO 9001:2015?

Zobacz wszystkie części przewodnika!

Jak doskonalić system zarządzania jakością?

Aby móc zapewnić doskonalenie, musimy najpierw wiedzieć na czym ono polega.
Wg obiegowej opinii, często powtarzanej na szkoleniach z ISO 9001 lub przez audytorów z jednostek certyfikujących, zgodnie z wymaganiami normy mamy ciągle coś poprawiać w firmie, aby ciągle było lepiej. Konsekwencją takiego podejścia jest robienie ulepszeń na siłę lub tylko na potrzeby audytu. Często są to ulepszenia pozorne, które nic nie wnoszą lecz można się nimi pochwalić przed audytorem.

W takim razie, o co chodzi?
Norma wymaga od nas, abyśmy poprawili te elementy procesów swojej organizacji, które nie są stabilne, a następnie utrzymali ich stabilność – czyli:

  • Krok 1: spisujemy na bieżąco wszystkie niedoskonałości (reklamacje, produkty niezgodne, usługi niezgodne, braki i niedogodności zidentyfikowane podczas audytów, niepochlebne opinie na temat naszych produktów, usługi i naszej firmy)
  • Krok 2: ustalamy przyczynę każdej z tych niedoskonałości i opisujemy ją.
  • Krok 3: ustalamy co zrobić, aby wyeliminować tą przyczynę, a co za tym idzie problem raz na zawsze
  • Krok 4: robimy to
  • Krok 5: sprawdzamy czy działa, jeżeli nie, wracamy do roku 2, jeżeli tak to SUPERRR

TAK OTO DOSKONALIMY SIĘ!

Oczywiście, ktoś z Was może zapytać: Co z celami procesów? Przecież po to ustala się cele, aby do nich dążyć i przez to doskonalić się?!

Zobacz podobne  Jak zostać Audytorem ISO Pełnomocnikiem Systemu Zarządzania?

Tak, to prawda.
Aby to zrobić należy:

  • Krok 1: dla każdego procesu opisać cel i ustalić matematyczny wzór do jego pomiaru (elementy równania – składowe wzoru to czynniki które będziemy monitorować)
  • Krok 2: dla każdego z elementów równania ustalić częstotliwość pomiaru (próbkowania)
  • Krok 3: mierzyć i obliczać stopień realizacji celu. Jeżeli cel nie jest osiągany, pytając „DLACZEGO?” – wracamy do Kroku 2 utrzymania stabilności procesu (ustalamy przyczynę każdej z tych niedoskonałości i opisujemy ją), a dalej postępujemy krok za krokiem.

UWAGA:
Monitorowanie celów procesów jest pracochłonne i w początkowej fazie rozwoju firmy może być zbędnym obciążenie. Na początku reagujmy tylko wszystkie niestabilności. W rzeczywistości będziemy też reagować na niedoskonałości procesów lecz z bardzo niedużym opóźnieniem, którego nawet nie dostrzeżemy.

To już wszystko – powodzenia!

Autor: Mariusz Mazur

Scroll to Top