Przewodnik jak wdrożyć ISO 9001

Jak ustalić mapę procesów dla systemu jakości?

Przewodnik do systemu zarządzania jakością – Jak wdrożyć ISO 9001:2015?

Zobacz wszystkie części przewodnika!

Jak ustalić mapę procesów dla systemu jakości?

Aby ustalić mapę procesów dla systemu zarządzania jakością ISO 9001 musimy zrozumieć dwie rzeczy. Co to jest proces? Po co nam proces?

Co to jest proces?

Proces w systemie ISO 9001, ale nie tylko, to ciąg czynności, które realizujemy dla osiągnięcia celu, który sobie wyznaczamy.

Po co nam proces?

Ten sposób patrzenia na firmę mocno ułatwia nam zarządzania firmą. Spytasz jak? Zadajmy sobie parę pytań i odpowiedzmy na nie, a otrzymamy receptę na zarządzanie procesami! Dla ułatwienia załóżmy, że moja firma zajmuje się pozyskiwaniem i sprzedażą części do śmigłowców. Pytania?
Co muszę zrobić, aby uzyskać fakturę i przelew za nią? Muszę sprzedać. Muszę dostarczyć części lub materiały eksploatacyjne. Muszę zrealizować serwis. Bez błędów, bo za to dostanę karę umowną.
Co muszę zrobić aby uzyskać zysk? Zrobić dostawę i serwis bez błędów, tak abym nie musiał płacić kar i powtarzać pracy (tras, dostawy).
Pytanie pomocnicze: Co zrobić, aby wygrać przetarg? Muszę spełnić kryteria i dać najniższą cenę – muszę mieć taniego dostawcę (w tej branży trudno, poza tym części kupuję tylko od jednej firmy) lub małą marżę, ale żeby jej nie stracić muszę zrealizować zadanie bezbłędnie.

Teraz mogę zidentyfikować procesy (ISO 9001) i ich cele (ISO 9001):

  1. Proces sprzedaży – cel to wygranie konkursu ofert lub przetargu poprzez cenę niższą od konkurencji.
  2. Proces realizacji dostawy części i materiałów – cel to zrealizowanie dostawy zgodnej ze specyfikacją (mam listę), w terminie przewidzianym specyfikacją (mam podane daty). Aby to uzyskać muszę być pewny, że moje dostawy są bezbłędne więc ustanawiam kontrolę jakości.
    • Podproces kontroli jakości przed realizacją dostawy po jej kompletacji (jeżeli dokonujemy rekompletacji w swoim magazynie)
  3. Proces zakupu części i materiałów – cel to zakupienie materiałów od dostawcy z wyprzedzeniem pozwalającym na dokonanie ich kontroli jakości oraz ewentualną reklamację. Mam znajomości, więc będę wykonywał kontrolę fabryczną 😉
  4. Podproces kontrola jakości dostaw realizowanych przez dostawcę – cel to uzyskanie 100% pewności, że części są zgodne ze specyfikacją (rodzaj i ilość) i materiały są zgodne ze specyfikacją (rodzaj i ilość)
  5. Proces realizacji usługi serwisu – cel to zrealizowanie serwisu zgodnego ze specyfikacją, zgodnego z wymaganiami technicznymi, pozwalającego na eksploatację maszyny. Cel pomocniczy to zidentyfikowanie wszystkich elementów maszyny, które mogą skutkować awarią i przekazanie ich listy do klienta, a nie były objęte naszym serwisem (aby móc się obronić przed roszczeniami klienta).
    • Podproces kontroli jakości usługi serwisowej – cel to sprawdzenie czy wszystkie czynności w tym kontrolne, zostały wykonane właściwie i we właściwej sekwencji i czy zostały zapisane z uwzględnieniem kolejności.
  6. Proces rozliczenia umowy – cel to wystawienie faktury i dostarczenie do klienta.
Zobacz podobne  Jak napisać plan jakości AQAP 2110?

Mogę teraz stwierdzić, że mam zidentyfikowane procesy systemu zarządzania jakością oraz cele procesów.

Pozostaje mi ich narysowanie, aby określić ich sekwencję.

Mapa procesów jest gotowa 🙂

Autor: Mariusz Mazur

 

Scroll to Top